Liečba krátkozrakosti vs. refrakčná chirurgia
V praxi sa najmä u rodičov mladých krátkozrakých pacientov stretávame s postojom, že „načo vlastne riešiť krátkozrakosť“ keď tu máme „laserové“ zákroky ktoré nám problém vyriešia keď dieťa vyrastie. V populácii je zažitých veľa skreslených či dokonca mylných predstáv o princípe a účinku týchto zákrokov.
Pri liečbe krátkozrakosti sa snažíme docieliť výrazné spomalenie rastu myopického oka a tým rozvoju degeneratívnych zmien u vyšších stupňov krátkozrakosti v dospelosti. To znamená že riešime príčinu a podstatu krátkozrakosti a tou je rast axiálnej dĺžky oka, čím bránime vzniku týchto zmien.
Refrakčná chirurgia (laserové zákroky – všetky metódy) sú len kozmetickým zákrokom. Neriešia podstatu a príčinu krátkozrakosti. V podstate vytvoria na oku novú vadu, ktorá dioptricky kompenzuje dioptrickú hodnotu prvotnej vady. Všetky zmeny a riziká zmien ktoré prvotná vada prináša v oku zostávajú aj po laserovom zákroku. Navyše v oku pribudnú zmeny na rohovke, spôsobené týmto refrakčným zákrokom. Aj tieto zmeny na rohovke u nemalého počtu klientov vedú k zníženiu zrakového komfortu a kvality videnia. Refrakčné zákroky ale samozrejme paušálne neodsudzujem. Len k nim treba pristupovať so všetkou vážnosťou, informovanosťou klienta a vyradením z tejto možnosti klientov ktorý pre tento zákrok niesú vhodný. Čo je ale pravý opak toho čo sa reálne deje keď sa tohto zákroku robí banálna vec a predáva sa v akciách pomaly ako niekde na trhoviskách. Nie, nie je to banálna vec, je to vážny a nevratný zákrok do rohovky ktorý so sebou prináša riziká a najmä nerieši príčinu a podstatu vady ako sa to podvedome snažia niektoré kliniky prezentovať.
Takže prioritou riešenia krátkozrakosti musí byť jej liečba v detstve a dospievaní. Súčasná medicína a poznatky nám to už umožňujú lebo máme nástroje ako toto zmiernenie rastu dosiahnuť.