Šošovky

contact_lens-water_through_lens_blue

Kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky sú veľmi tenké šošovky, ktoré sa vkladajú priamo na rohovku oka. Slúžia na korekciu optických chýb zraku, ale môžu plniť aj ochrannú alebo kozmetickú funkciu (napr. zmenu farby oka). Vhodné sú pre tých, pre koho je nosenie klasických okuliarov nepohodlné, nepraktické alebo neestetické. Najčastejším prípadom sú športovci, ktorým by mohli okuliare pri ich športovej činnosti prekážať.

Okuliarové šošovky

Okuliarové šošovky predstavujú najdôležitejšiu súčasť korekčnej pomôcky zvanej okuliare. Preto je absolútne nevyhnutné dbať zvýšenej pozornosti pri ich výbere a správnej centrácii. Výber okuliarovej šošovky sa odvíja od nameraných hodnôt refrakčnej vady, ale aj od typu okuliarového rámu, ktorý si klient vyberie, a funkcie, na ktorú ho bude prevažne využívať. Dodávatelia poskytujú mnoho možností ako túto časť korekcie doviesť prakticky k dokonalosti.

Index lomu šošovky

Index lomu šošovky nám udáva hodnotu, akou je daná šošovka (resp. jej materiál) schopný usmerňovať chod svetelných lúčov. Čím je vyšší, tým je na rovnaké usmernenie potrebné menšie množstvo materiálu. Vtedy hovoríme o „stenčenej“ šošovke. V súčasnosti v optike uprednostňujeme najmä plastové materiály, ktoré sú ľahšie ako kedysi klasické minerálne šošovky („sklá“). Základným indexom lomu v optike je 1,5. Jedná sa o základné prevedenie plastovej šošovky, ktorá je ľahká a odolná, vhodná pre korekciu vád do približnej hodnoty +- 3,00 dioptrie. Vyššie indexy lomu sú napríklad 1,56; 1,59; 1,6; 1,67; 1,74. Sú to všetko šošovky tenšie a vhodnejšie na korekciu vyšších dioptrických hodnôt. Na druhej strane nám takisto väčšinou poskytujú aj vyššiu pevnosť materiálu, takže sú vhodnejšie napríklad do viazaných alebo vŕtaných rámov (tzv. patentov).

Povrchové úpravy šošoviek

Pri výbere vhodných šošoviek je nevyhnutné zvážiť kvalitu ich povrchového zušľachtenia, pretože to nám udáva kvalitu videnia rovnako významne ako samotný materiál šošovky. Medzi povrchové zušľachtenia radíme povrchové tvrdenie (zvyšujúce odolnosť voči poškriabaniu a oderu), antireflexné úpravy (zvyšujú množstvo svetla prechádzajúceho šošovkou, keďže vďaka nim nedochádza na povrchu prednej a zadnej plochy šošovky k nežiadúcim odleskom), hydrofóbne a antistatické úpravy (zabezpečujú menšie zachytávanie nečistôt a ľahšie čistenie povrchu šošovky, protizahmlievacie úpravy a rôzne farebné filtre.

Centrácia šošoviek

Centrácia šošoviek je jedna z najvýznamnejších časti zhotovenia okuliarovej korekcie. Stred okuliarovej šošovky by mal pre najdokonalejší výsledok a opticku funkciu ležať na jednej optickej osi so stredom otáčania oka. To znamená, že musí byť zohľadnená jeho pozícia z hľadiska horizontálnej (horizontálna vzdialenosť zreníc tzv PD) a vertikálnej (vertikálna vzdialenosť zreníc tzv výška). Táto potreba výrazne narastá pri vyšších dioptriách alebo použití asférických plôch či viacohniskových šošoviek. Pri jej nedodržaní dochádza k vzniku pomerne výrazných ťažkostí pri nosení okuliarov akými sú zvýšená únava, bolesť hlavy, bolesť očí, slzenie a začervenanie. V našej firme dbáme na mimoriadne presné vymeranie pozície stredu otáčania oka a jeho pozíciu v pripravovanej okliarovej korekcii. Využívame na to najmodernejší 3D centrovací pristroj Visioffice od firmy Essilor.