Typy vyšetrení

Vyšetrenie refrakcie

Kvalitné vyšetrenie zrakovej refrakcie je základom každého očného vyšetrenia. Nejde pritom leno dosiahnutie kvalitného monokulárneho videnia ale je takisto nevyhnutné kvalitné binokulárne vyváženie. Zanedbanie tejto časti refrakčnej skúšky má často za následok nepohodlné videnie s neurčitými nepríjemnými pocitmi. V našej ordinácii využívame najmodernejšie spôsoby binokulárneho vyváženia a dokorigovania pomocou Polarizačných testov a priziem. U niektorých pacientov sa stretávame s určitou formou skrytých fórií (očných odchýliek), ktoré nám vplývajú na kvalitu binokulárneho videnia a ani pri dokonalom vykorigovaní nedosahujú pri videní dostatočný komfort. Vtedy je nutné pristúpiť ku korekcii pomocou priziem a jemne toto binokulárne videnie „doladiť“.

Vyšetrenie očného pozadia

Vyšetrenie očného pozadia nám poskytuje prehľad o stave očných súčasti ktoré sú pri štandardnom vyšetrení skryté. Zhodnotíme pri ňom stav sietnice, očných ciev, zrakového nervu atd. Je nevyhnutné pri diagnóze vysokého krvného tlaku, cukrovky, glaukómu či iných celkových ochorení ale tiež pri vyšších refrakčných vadách u ktorých dochádza k zmenám na očnom pozadí a v zadnom segmente oka.

Vyšetrenie očného tlaku

Vyšetrenie očného tlaku je tiež významnou súčasťou kvalitného očného vyšetrenia. Pomáha nám pri včasnej diagnostike a záchyte glaukomu tj zeleného zákalu.

Vyšetrenie predného segmentu

Vyšetrenie predného segmentu je časté a veľmi dôležité vyšetrenie. Poskytuje nám prehľad o stave prednej časti oka tj viečok, spojiviek, rohovky, dúhovky a očnej šošovky. Predstavuje základný stavebný prvok pri diagnóze očných zápalov, degenerácií, zákalov a iných patologických procesov. Je nevyhnutné u nositeľov šošoviek, kedy nám pomáha včasnej diagnóze prípadných komplikácií spojených s ich nosením. Takisto je dôležité pri niektorých celkových ochoreniach organizmu, ktoré zasahujú aj do funkcie týchto častí oka.